Autopožičovne

Požičanie auta je niekedy najracionálnejšie riešenie vašej prepravy, preto sú Vám k dispozícii autopožičovne, ktorých služby môžete kedykoľvek využiť. Jednou z výhod autopožičovne je dodanie vozidla v bezchybnom technickom stave, ktoré Vám umožňuje vychutnať si jazdu bez starostí o autoservis či pneuservis.

Na Slovensku je pomerne veľké množstvo autopožičovní. Najviac z nich sa nachádza v hlavnom meste v Bratislave, ale nájdete ich aj ostatných mestách či mestečkách. Služby poskytované v požičovniach automobilov sú rozdielne, preto Vám odporúčame dostatočne sa informovať o podmienkach Vami zvolenej autopožičovne.

Je veľa rôznych situácií, v ktorých potrebujete auto, preto Vám niektoré autopožičovne vychádzajú v ústrety a za príplatok poskytujú službu požičania auta 24 hodín denne. Pracovníci autopožičovne Vám pristavia auto na požadovanom mieste, poskytnú Vám autosedačky, snehové reťaze, chladničky alebo držiaky na lyže.

Ceny za prenájom vozidla sú rôzne. Niektoré autopožičovne určujú cenu za požičanie auta podľa počtu najazdených kilometrov a k tomu pripočítavajú sumu na deň, iné autopožičovne majú len dennú sadzbu.

Palivo – benzín alebo naftu si vodič zabezpečuje na čerpacích staniciach sám, niektoré požičovne automobilov Vám odovzdajú vozidlo s plnou nádržou, v tomto prípade je Vašou povinnosťou vrátiť ho do autopožičovne tiež plne natankované.

Ak si kladiete otázku, aké značky áut Vám ponúkne autopožičovňa na Slovensku, odpoveď je jednoduchá. Najobľúbenejším vozidlom je česká značka Škoda, najmä modely Škoda Fabia, Škoda Octavia alebo Škoda Superb. Na výber máte samozrejme aj mnohé ďalšie značky áut ako je Renault, Ford, Audi, Citroën, Fiat a iné. Môžete si požičať auto ekonomicky nenáročné, luxusnejšie, športové, k dispozícii sú aj úžitkové vozidlá. Všetky automobily majú volant na ľavej strane, keďže na slovenských cestách sa jazdí vpravo.

Požičanie auta na letisku

Ak potrebujete mať k dispozícii auto ihneď po príchode na letisko v Bratislave, je to možné. Auto si rezervujete a pracovníci autopožičovne Vám ho pristavia na letisku. Niektoré požičovne automobilov poskytujú službu pristavenia auta bezplatne, v niektorých je to spoplatnená služba. Auto vám môže byť pristavené aj na letisku vo Viedni za poplatok, ktorého výška je približne 32 €. Je to len približná suma a môže sa líšiť v závislosti od služieb poskytovaných konkrétnou autopožičovňou.

Približné poplatky autopožičovní na Slovensku:

Platba za počet kilometrov s denným paušálom: od 10,5 EUR + suma za najazdené kilometre – približne 0,1 EUR za km

Platba na deň s neobmedzeným počtom kilometrov: od 16 EUR

Víkendové požičanie auta: väčšinou je cenovo výhodnejšie

Požičanie auta na viac dní: suma na deň sa môže znížiť s počtom dní

Ak ste zahraničný návštevník, obráťte sa na autopožičovňu, ktorá poskytuje informácie a služby aj v anglickom jazyku. Autopožičovňu si vyberte podľa svojich predstáv a potrieb. Niektoré požičovne automobilov uvádzajú ceny bez DPH (daň z pridanej hodnoty – 19%), ktorú je potrebné pripočítať k sume uvedenej za požičanie auta, niektoré autopožičovne uvádzajú konečnú sumu.

Každá autopožičovňa má v sume za požičanie auta zahrnuté ďalšie služby. Sú to napríklad diaľničné nálepky, neobmedzené kilometre, povinné zmluvné poistenie automobilov, havarijné poistenie alebo pristavenie auta na zvolenom mieste.

Mnohé autopožičovne majú vo svojom vozovom parku aj vozidlá s namontovaným systémom pre denné svietenie, vďaka ktorému sa nemusíte obávať nedodržania dopravného predpisu o povinnosti celoročného denného svietenia.