Doprava na Slovensku

Slovensko je vnútrozemský štát nachádzajúci sa v strede Európy a polohou predurčený k tomu, aby sa stal križovatkou ciest do Poľska, Maďarska, na Ukrajinu, do Česka či Rakúska. Doprava tovaru medzi krajinami Európy sa uskutočňuje prevažne kamiónovou, menej vlakovou dopravou. Na cestách preto stretnete veľké množstvo kamiónov.

Najviac cestujúcich sa na Slovensku prepravuje cestnou dopravou. Sieť ciest má 17 tisíc kilometrov. Do každého mesta a dediny na Slovensku vedie cesta s pevným povrchom, mínusom je nedostatok diaľnic. Výstavby ďalších diaľnic sú však naplánované v nasledujúcich rokoch. Snaha smeruje najmä k spojeniu západnej časti Slovenska s východnou, teda k zabezpečeniu plynulého spojenia medzi Bratislavou a Košicami. Na slovenských cestách sa jazdí vpravo, chodci chodia po ľavej strane, bicyklisti po pravej strane. Na prechode pre chodcov majú chodci prednosť a prechádzajú ním po pravej strane.

Vlaková doprava na Slovensku slúži najmä na prepravu nákladu, prepravujú sa nerastné suroviny, uhlie, stavebniny, chemikálie. Hlavné železničné uzly sú Bratislava, Žilina, Nové Zámky, Vrútky, Zvolen, Poprad, Košice. Vlakovú dopravu využívajú aj ľudia na cestovanie osobnými vlakmi. Cez Bratislavu prechádza dôležitá železničná trať z Prahy do Budapešti, z bratislavskej železničnej stanice sú tiež vypravované hlavné vlaky do Košíc a do Žiliny.

Autobusová doprava na Slovensku je dobre rozvinutá, cestujúci využívajú tento spôsob dopravy veľmi často. Autobusom sa dostanete takmer kdekoľvek, medzi mestami a dedinami je zabezpečené prepojenie a pravidelnosť autobusových liniek. Lístky na medzimestské linky si zakúpite priamo u šoféra autobusu. Mestská hromadná doprava využíva systém časových lístkov, ktoré sa kupujú v automatoch alebo tiež u vodičov, alebo systém platby prostredníctvom bezkontaktných zálohových čipových kariet.

Ďalšou možnosťou prepravy na Slovensku je letecká doprava, vnútroštátne lety sa uskutočňujú najmä medzi Bratislavou a Košicami. Medzinárodné letiská sú v Bratislave, v Košiciach a v Poprade. Lodná doprava sa využíva na prepravu nákladu po rieke Dunaj. Na Dunaji alebo Váhu a na vodných nádržiach môžete absolvovať vyhliadkovú plavbu.

Autopožičovne

Jedným z komforných spôsobov prepravy je aj možnosť požičania vozidla v autopožičovni. Autopožičovne sú na Slovensku veľmi rozšírené, dostupné sú v menších mestách, v každom väčšom meste nájdete dokonca niekoľko autopožičovní. Medzi najobľúbenejšie modely v autopožičovniach patria vozidlá Škoda, najčastejšie je to model Škoda Fabia, Škoda Superb alebo elegantnejšia Škoda Octavia.

Využitie služby požičovne automobilov je často najracionálnejším riešením, ktoré Vám poskytne komfort a pohodlnú jazdu bez starostí o autoservis či pneuservis, montáž denného svietenia, uskladnenie alebo poistenie vozidla. V prípade nehody alebo havárie sa o požičané svozidlo postará odťahová služba.

Ak sa rozhodnete pre vozidlo z autopožičovne, nemusíte čakať na autobus alebo vlak, požičané auto je Vám k dispozícii nonstop. Navyše, o všetok servis sa starajú autopožičovne. Vašou jedinou povinnosťou je dodržiavanie dopravných predpisov, ktoré platia v prípade požičania automobilu z autopožičovne rovnako ako počas jazdy vo vlastnom vozidle.