Dopravné informácie

Bezpečnosť na cestách

Chodci

Na prechod pre chodcov vstúpte len vtedy, ak ste si istí, že blížiace sa vozidlo môže bezpečne včas zastaviť. Nehody, pri ktorých je zrazený chodec, sú veľmi časté a často končia s trvalými alebo smrteľnými následkami.

Nikdy nechoďte po okraji vozovky za zníženej viditeľnosti, večer a v noci neosvetlení a v tmavom oblečení. Za zníženej viditeľnosti počas chôdze po okraji vozovky a mimo obce platí pre chodcov povinnosť nosenia reflexnej vesty.

Nezabúdajte, že neosvetlených vás vodič vozidla nevidí, najmä, ak sa dve autá oproti sebe na ceste stretajú. Ohrozujete tým vlastný život a život iných.

Cyklisti

Pre cyklistov platí na Slovensku povinné nosenie ochrannej prilby mimo obce, pre cyklistov mladších ako 15 rokov platí tento zákon aj v obci. Nikdy nechoďte na bicykli neosvetlení za zníženej viditeľnosti, za šera, večer ani v noci. Za zníženej viditeľnosti platí podobne ako pre chodcov aj pre cyklistov povinnosť nosenia reflexnej vesty.

Jazdite vpravo. Starajte sa o technický stav vášho bicykla. K výbave bicykla patrí predné a zadné svetlo, odrazové sklá majú byť umiestnené na výplni kolesa. Nechoďte vedľa seba viacerí. Najmä v zákrutách sa snažte ísť čo najviac po okraji vozovky. Nejazdite na bicykli pod vplyvom alkoholu, ohrozujete tým svoj život. Vodiči automobilov a motocyklov:

Dodržujte pravidlá cestnej premávky. Ak sa rozhodnete využiť ponuku niektorej autopožičovne, nezabúdajte, že aj počas jazdy v požičanom automobile platia rovnaké pravidlá. Bezpečná jazda podľa predpisov Vám ušetrí množstvo starostí spojených s volaním odťahovej služby či návštevou autoservisu.

Dodržujte bezpečný odstup od vozidla pred Vami, aby ste pri nečakanom zabrzdení vozidla stihli včas zabrzdiť aj Vy. Nezabúdajte, že auto za iným autom brzdí ako druhé, preto vznikajú aj hromadné havárie. Na diaľniciach dodržujte dostatočne veľký odstup, pretože s vyššou rýchlosťou sa predlžuje brzdná dráha. Buďte opatrní, ak vychádzate z vedľajšej cesty alebo ak obchádzate iné auto. Nepredbiehajte v neprehľadných zákrutách.

Myslite na to, že najmä v mestách a na dedinách sú deti, ktoré konajú spontánne a ľahko sa dostanú na cestu nečakane, najmä na bicykloch. Nezabúdajte na podnapitých chodcov a cyklistov, ktorí sú najmä večer často na cestách. Ak chcete byť dobrí vodiči, naučte sa byť predvídaví.

Nikdy nešoférujte, ak ste pod vplyvom alkoholu. Nezabúdajte, že racionálne schopnosti sa s požitím alkoholu znižujú, a to aj bez toho, že by ste si uvedomovali vplyv alkoholu na svoj organizmus. Aj malé množstvo alkoholu znižuje pozornosť, ostražitosť a spomaľuje rýchlosť reakcií. Nevystavujte svoj život a život iných nebezpečenstvu. Nezabúdajte, že nehoda spôsobená pod vplyvom alkoholu na vozidle požičanom v autopožičovni Vám spôsobí ešte väčšie problémy, preto zbytočne neriskujte a ušetríte si množstvo starostí.