O Slovensku

Slovensko je vyspelá, kultúrna krajina, nachádzajúca sa v strednej Európe. Hlavným mestom krajiny je Bratislava. Slovensko je členom Európskej únie a NATO. Rozlohou 49 tisíc km2 nepatrí medzi veľké štáty, má 5 miliónov obyvateľov. Na území Slovenska žijú Slováci a národnostné menšiny, z ktorých sú najpočetnejší Maďari. Hustota obyvateľstva je nižšia v horských oblastiach, viac obcí a miest sa nachádza v nížinatých oblastiach.

Slovensko sa nachádza v severnom miernom klimatickom pásme a rozoznáva štyri ročné obdobia. Povrch krajiny je členitý. Na juhu a východe sa nachádzajú nížiny, kde je počasie teplejšie, stred a sever krajiny tvoria pohoria. Najvyššie pohorie sú Vysoké Tatry, ktoré sa zaraďujú medzi veľhory. Väčšinu územia Slovenska pokrývajú lesy.

Slovensko ponúka pre turistov širokú škálu možností strávenia príjemnej dovolenky. Od jari do jesene je obľúbená turistika a počas zimných mesiacov lyžovanie v slovenských horách. Turisticky atraktívne sú Nízke Tatry, Vysoké Tatry, pre zimné športy je vhodná aj Veľká Fatra, Malá Fatra, ale aj Kysucké Beskydy či Volovské vrchy. Na prechádzku do hôr s divokými prírodnými scenériami sa vyberte do Slovenského raja. Nádherné turistické chodníčky s vodopádmi a vysokými vrchmi nájdete vo Vysokých Tatrách. Svoje čaro skrývajú aj Nízke Tatry a ďalšie pohoria. Na Slovensku sa nachádzajú aj veľké vodné nádrže, Liptovská Mara, Oravská priehrada, Veľká Domaša a ďalšie.

Ak radi plávate a relaxujete, navštívte vodné parky, aquaparky, ktorých je na Slovensku niekoľko. Na severe nájdete Tatralandiu a Thermalpark Bešeňová. Pod Vysokými Tatrami v Poprade je v prevádzke Aquacity. Na juhu Slovenska nájdete Aquathermal Senec. Relaxačné a liečivé kúpele sú v Bojniciach, v Trenčianskych Tepliciach a v Piešťanoch. Očaria vás aj Rajecké Teplice, zdravotné problémy zmiernite v Dudinciach, Bardejove a v mnohých ďalších kúpeľoch. Slovensko je krajina bohatá nielen na liečivé termálne, ale aj na minerálne pramene.

Slovensko má bohatú históriu, špecifické tradície a nádherné historické a kultúrne pamiatky. Je niekoľko krásnych miest, ktoré sa určite oplatí navštívť. V hlavnom meste Bratislava je dominantný Bratislavský hrad a niekoľko ďalších historických budov, príjemné a útulne pôsobí námestie v historickom centre mesta. Významný je Dóm svätého Martina, oplatí sa navštívť aj hrad Devín. Košice na východe Slovenska sú známe Dómom svätej Alžbety a Banská Bystrica Múzeom Slovenského národného povstania s vojenskými lietadlami. Historickým mestom, kolískou kresťanstva na Slovensku je Nitra. Čičmany, Vlkolínec, Terchová a mnohé ďalšie skanzeny či múzeá vo voľnej prírode príťažlivo predstavujú slovenskú architektúru tradičných dedín.